Responzívny web dizajn

Koncept responzívneho web dizajnu

Responzívny web dizajn vytvára optimálne prostredie pre používateľov rôznych typov zariadení. Znamená to, že na webe sa nachádza jeden obsah, ktorý môže byť rôzne graficky zobrazený na veľkom PC monitore, tablete alebo mobile. Spôsob zobrazenia sa prispôsobí zariadeniu a platforme.

Pri zariadeniach s menšou obrazovkou je dôležité uľahčiť používateľovi ovládanie stránky a spraviť ju prehľadnejšou. Používateľ nechce vidieť všetky informácie hneď na úvodnej stránke. Na začiatok mu ponúknite len to dôležité a pútavé a umožnite mu jednoduchú cestu, ako sa dostať tam, kam potrebuje. Menu sa dá skryť pod jednu ikonku, priečinky je vhodné usporiadať podľa dôležitosti a používanosti. Pri rozmiestňovaní obsahu je dôležité určiť si priority.

Zachovanie plného obsahu stránky

Vynechanie nejakej časti obsahu alebo ochudobnenie mobilnej verzie stránky o niektoré funkcie nie je dobrým nápadom. Používateľ očakáva, že aj s mobilným zariadením bude mať k dispozícii plnohodnotný obsah. Mnoho stránok využíva tzv. hamburger menu - trojvrstvovú ikonku, ktorá je šikovná a umožní stránke čistý a minimálny dizajn, no neochudobní ju o žiaden obsah či funkcie.

Používanie responzívnych obrázkov

Obrázky sú extrémne dôležité. Najmä na stránkach internetových obchodov sú takmer otázkou prežitia. Ich veľkosť, umiestnenie a rozvrhnutie sa musí automaticky prispôsobiť typu zariadenia používateľa.

Dotykovosť

Smartfóny a dotykové tablety už dnes majú aj používatelia najmladších vekových skupín. Prispôsobenie stránky na ovládanie dotykom namiesto myšou a klávesami je preto nevyhnutné. Pre mobilné verzie stránok je dôležité, aby ikony a linky boli optimálne veľké a „stlačiteľné“.

Využívanie všetkého, čoho je zariadenie schopné

Najlepší webový dizajnéri dokážu využiť všetky funkcie, vlastnosti a špecifiká, ktoré moderný smartfón ponúka. Príklad: po dotknutí telefónneho čísla uvedeného na stránke sa automaticky spustí telefonický hovor. K dispozícii je tiež GPS lokalizácia, funkcia autofill, rozpoznávanie obrázkov... to všetko sa dá s dostatkom fantázie zapojiť do efektívneho fungovania webovej stránky 21. storočia.

Rýchlosť načítania stránky

Je logické, že na malej obrazovke musí byť obrázok väčší, aby ho používateľ dobre videl, ale zväčšovanie dátového objemu súboru nie je najlepším nápadom - spôsobí to pomalšie načítavanie stránky. To v dnešnej hektickej dobe odradí väčšinu používateľov. Načítanie stránky by malo trvať jednoznačne menej ako 5 sekúnd. Čím menej, tým lepšie.

Je kreatívny

To čo zaujme používateľa je nápaditosť, jedinečný štýl, vaša osobná značka. Buďte kreatívny, nebojte sa myslieť „out of the box“. Odvaha a experimentovanie môžu priniesť aj isté sklamania, ale z každej chyby sa dá poučiť. Risk je zisk a cesta k zdokonaľovaniu. Webový dizajn pre mobilné zariadenia sa najskôr zdá byť oklieštený mnohými obmedzeniami, ale keď si osvojíte základné princípy responzívneho web dizajnu, zistíte, že ponúka väčší priestor kreativite než klasická PC obrazovka. Ponúka nové možnosti a spôsoby, ako spraviť zážitok z návštevy vašej webovej stránky pôsobivým a unikátnym.

 

Zdroj: speckyboy.com