S rakovinou si možno poradia nanoroboty

Ľudský imunitný systém je síce obdivuhodný, ale vyvinul sa pred niekoľkými tisícročiami, keď boli podmienky pre život úplne iné. Nikto, ani náš imunitný systém, vtedy neočakával, že sa človek dožije viac ako 20 rokov. Priemerná dĺžka života bola 19 rokov.“

 Je pravda, že náš imunitný systém má svoje muchy. Rád napríklad bojuje sám proti sebe. Preto nás trápia alergie či autoimunitné ochorenia. „Jednou z vecí, ktorú naša imunita nezvláda, je rakovina. Myslí si, že je súčasťou nášho tela. Nezvláda dobre ani problémy objavujúce sa u starších ľudí, jednoducho preto, že s takým vekom u ľudí nepočítala,“ hovorí v skratke Kurzweil.

Čo teda navrhuje? Nanoroboty, ktoré sa budú správať ako T-lymfocyty. „Sú veľké ako krvinky a celkom inteligentné. Raz som pod mikroskopom pozoroval, ako moje T-lymfocyty napadli baktérie. Podobne by sme vedeli naprogramovať aj nanoroboty. Kedykoľvek by sme do nich mohli stiahnuť nový softvér, ktorý by si vedel poradiť aj s predtým neexistujúcimi vírusmi.“

Znie to ako sci-fi, ale už teraz je to skutočnosť. Národný ústav pre liečbu rakoviny v USA má dokonca vlastnú Alianciu za nanotechnológiu, ktorá podporuje vývoj v tejto oblasti. Testovanie u ľudí zatiaľ neprebehlo, ale je to len otázka času.

Hlavný prínos nanorobotov vidia vedci najmä v doručovaní liekov do organizmu. Rakovinové bunky sú totiž schopné po čase rozlíšiť, keď sa ich náš systém snaží napadnúť. Cudzie teleso by sa podľa vedcov mohlo dostať priamo do nádorov.

Nanoroboty sú len jedným z mnohých prístupov k liečbe rakoviny. Len čas ukáže, či budú skutočne nápomocné. Kurzweil očakáva, že v roku 2029 budú ľudia žiť v priemere o niekoľko rokov dlhšie, než dnes. Dovtedy by sme výsledky mali vidieť.

 

Zdroj: businessinsider